Bendri duomenys.

 • Sostinė – Kanbera
 • Plotas – 7 686 850 kv. km.
 • Gyventojų skaičius – apie 20 mln.
 • Pagrindinė kalba – anglų
 • Pagrindinė religija – krikščionių 74 %
 • Valiuta – Australijos doleris
 • Klimatas – šiaurėje karšta ir lietinga, kitur karštos vasaros, švelnios žiemos

Geografija.

Didžiulė Australijos sala yra pietų pusrutulyje. Ji – mažiausias pasaulio žemynas, tačiau šešta pagal dydį šalis. Salą skalauja Ramusis, Indijos ir Pietų vandenynai, o nuo Azijos šiaurės rytuose ją skiria Timoro ir Arafuros jūros. Tasmanijos salą, priklausančią Australijos Sandraugai, nuo pietrytinės Australijos pakrantės skiria Baso sąsiauris. Australija yra sausiausias gyvenamas žemynas, o taipogi pats žemiausias bei turintis seniausią ir nederlingiausią dirvą.

Istorija.

Pirmieji žmonės Australijos žemyne pasirodė prieš 48 tūkstančius metų, jie buvo aborigenų protėviai. Daugelis aborigenų protėvių genčių buvo medžiotojai. Žemyną iš Europos pirmasis atrado Cristovao de Mendonca 1522 metais.  1770 metais Džeimsas Kukas paskelbė, kad Australijos pakrantės yra Jungtinės Karalystės nuosavybė.

Iki 1900 metų Australijos žemyne veikė daugybė kolonijų. 1901 metais įsikūrė Australijos sandrauga, kuri vienijo politinius, strateginius, kultūrinius ir ekonominius interesus. Po Australijos sandraugos įkūrimo buvusios kolonijos buvo pavadintos valstijomis. Australijos sandraugos sostine tapo Kanberos miestas. Vėliau Australija pavadinta dominija, Britanijos imperijos dalis.

Įdomūs faktai.

 • Australijoje yra ilgiausia tvora pasaulyje (jos ilgis 5614 m.).
 • Australijoje veikia medicininė pagalba „skraidantis daktaras“ – teikiama greitoji medicininė pagalba lėktuvu.
 • Australijoje yra didžiausia ganykla pasaulyje.
 • Australijos alpėse iškrenta daugiau sniego nei Šveicarijos alpėse.
 • Australijoje yra didžiausias rifas.
 • Australijos žemynui priklauso didžiausia Antarktidos dalis.

Informacija turistams:

Australija daugumai mūsų vis dar  yra „Terra Australis Incognita“ – nežinoma pietų žemė.
Tačiau ši unikali šalis yra arčiau, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Australijoje gyvena nemažai lietuvių išeivių, kiekvienas didesnis miestas turi savo lietuvių bendruomenes. Netgi aukščiausias šio kontinento kalnas pavadintas žymaus LDK didvyrio Tado Kosčiuškos vardu.

Kelionė į Australiją – tai naujo kontinento ir naujo pasaulio pažinimo kelionė. Čiabuviai, dar vadinami aborigėnais, pasaulį supažindino su keletu iki tol būvusiu svetimu dalykų. Vienas jų – bumerangas, kurio ilgai kolonizatoriams nepavykdavo išdrožti tobulo ir mesti taip, kad sugrįžtų. Kiti jų – išgyvenimo dykumoje būdai, dainos ir bendravimo mintimis menas.

Sidnėjus dažniausiai tapatinamas su vizitine Australijos kortelę, tad dažno turisto maršrutas prasideda būtent čia. Keista, bet ne Melburnas ir ne Kanbera, oficiali Australijos sostine, sulaukia didžiausio keliautojų srauto. Kitas ne mažiaus geidžiamas lankymo objektas – didžiojo raudonoji kopa – Uluru, Ayers Rock regione. Nors keliauti po Australiją galima ištisus mėnesius. Čia apstu veiklos ir grožio. Jei dykuma – tai raudono smėlio, kaip Jamieson slėnio Raudonosios Uolos, jei kalnai – tai didingieji Mėlynieji. Jei rifas – tai Didysis Koralinis. Gali dienas leisti plačiuose smėlio palūdimiuose tingiai besilepindamas saulėje arba pažinti povandeninį pasaulį nardydamas, arba gali šėlti vandenyno bangose su banglente ar vėjo aitvarais…Gali važiuoti bekele per neaprėpiamus dykynės plotus, gali aplankyti išdidžių vakarinėje pusėje gyvenančių aborigenų kaimus, grožėtis jų piešiniais urvuose, bet tuo pačiu gali laiką leisti ir civilizuotai – Sidnėjus, Melburnas, Adelaidė turtingi meno galerijomis, teatrais, parkais, kavinėmis, restoranais bei puikiais vaizdais į jūros tolį.

Ši šalis daugėliui jau tapo Naujųjų Metų simboliu. Kiekvieną paskutinę metų dieną visas pasaulis su nekantrumu laukia, kada prasidės reportažas iš Australijos ir Sidnėjaus simboliu laikomas Operos teatras bei šalimais esantis uosto tiltas pražys fejerverkų purslais ir pasaulis skelbs Naujuosius metus.