Bendri duomenys.

 • Sostinė – San Salvadoras
 • Plotas – 21 040 kv. km.
 • Gyventojų skaičius –   6,34 mln. (2013 m.)
 • Pagrindinė kalba – ispanų
 • Pagrindinė religija – Romos katalikų
 • Valiuta – JAV doleris
 • Klimatas – karšta visus metus, lyja nuo gegužės iki spalio, vėsiau krašto gilumoje

Geografija.

Salvadoras – mažiausia ir tankiausiai gyvenama Centrinės Amerikos respublika ir vienintelė neturinti priėjimo prie Karibų jūros. Jis ribojasi su Gvatemala šiaurės vakaruose, su Hondūru šiaurės rytuose, o pietuose jo krantus skalauja Ramusis vandenynas. Siaura pakrantės lyguma kyla kalnuoto, veikiančių ir užgesusių ugnikalnių bei karterinių ežerų regiono link, už kurio atsiveria centrinė plynaukštė – čia susitelkusi didžioji dalis šalies gyventojų. Salvadore, dar vadinamame Ugnikalnių žeme, dažni jų išsiveržimai. Šalyje taip pat būna uraganų ir žemės drebėjimų. 2001 m. smarkus žemės drebėjimas nusinešė apie 1200 žmonių gyvybių ir apie milijoną paliko benamiais.

Istorija.

Vietinius šio krašto gyventojus 1524 m. nukariavo ispanai, o ta teritorija, kurioje dabar įsikūręs Salvadoras, tapo ispanų Gvatemalos dalimi. 1821 m. iškovojusi nepriklausomybę nuo Ispanijos, šalis galiausiai prisijungė prie Centrinės Amerikos Federacijos, kuri iširo 1839 m. Nors šiuo metu visiškai nepriklausomas, anksčiau Salvadoras patirdavo nuolatinį kaimynių, ypatingai Gvatemalos, kišimąsi į šalies vidaus reikalus. Antroje XIX a. pusėje Salvadoras pradėjo plėtoti savo kavos plantacijas. 1931 m. po sąmyšio pasaulinėje kavos rinkoje, šalyje įvyko karinis perversmas ir valdžią užgrobė Maximilianas Hernndezas Martinezas – prasidėjo represyvios diktatūros laikotarpis. XX a. 7 – ame dešimtmetyje karinę chuntą, vadovaujamą Julio Adalberto Sanchezo, pakeitė Fidelis Sanchezas Hernandezas, išsilaikęs valdžioje iki 1972 m.

Ilgą laiką tarp Salvadoro ir jo rečiau apgyvendinto kaimyno Hondūro tvyrojo įtempti santykiai dėl didelio skaičiaus salvadoriečių, nelegaliai kertančių Hondūro sieną. 1969 m. tarp šių dviejų šalių įvyko Salvadoro laimėtos futbolo varžybos, įžiebusios kelias savaites trukusį karą, kurio metu buvo sužeista nemažai žmonių. Kiti nesutarimai prasidėjo 1970 m. ir tęsėsi dešimtmetį iki taikos sutarties pasirašymo. Prezidentu 1972 m. išrinktas Jose Napaleonas Duarte, tačiau tais pačiais metais karinio perversmo metu jis buvo pašalintas ir ištremtas iš šalies. Duarte sugrįžo po dar vieno karinio perversmo 1979 m., tvirtai pasiryžęs atkurti demokratiją – perrinktas 1985 m. Nuo 1980 metų šalis buvo niokojama žiauraus pilietinio karo, palikusio 75 000 žmonių benamiais. 1994 metais Armando Calderonas Solas priklausęs ARENA partijai, tapo prezidentu, 1999 m. jį pakeitė Francisco Floresas. Šiuo metu šalies vadovas yra Mauricio Funes.

Įdomūs faktai.                  

 • Salvadoras mažiausia šalis ploto atžvilgiu tarp Centrinės Amerikos šalių, bet gyventojų tankumas yra didelis – daugiau nei 300 žm/km².
 • Svarbiausia El Salvadoro upė – Lempa, dalijanti šalį į dvi dalis.
 • Temperatūra vyrauja apie 22-29 °C.
 • 75 % Salvadoro gyventojų sudaro metisai, 9 % – baltieji (daugiausia ispanų kilmės, yra šiek tiek italų, vokiečių, prancūzų), 1 % – indėnai.
 • Salvadoras vienintelė Centrinės Amerikos šalis, kurioje negausus afrikiečių kilmės gyventojų skaičius.
 • Žinomiausias Salvadoro patiekalas yra pupusa. Jis pagamintas iš storos kukurūzinės tortilla prikimštos sūriu, chicharrón ir sutrintomis pupelėmis. Kai kuriuose restoranuose pupusa siūloma įdaryta krevetėmis ar špinatais. Pavadinimas pupusa yra kilęs iš žodžio pupushahua.